Publicat: 5 decembrie 2013

Echipa feminina a Romaniei, medaliata cu bronz la Mondialele de juniori

Bernadette_SzocsSelectionata feminina a Romaniei, formata din Bernadette Szocs, Irina Ciobanu, Adina Diaconu si Bernadett Balint, a cucerit medaliile de bronz la Campionatele Mondiale de tenis de masa pentru juniori de la Rabat (Maroc), dupa ce a fost invinsa, marti, in semifinale, de detinatoarea titlului, China, cu scorul de 3-0.

In sferturi, Romania a trecut cu 3-2 de formatia Statelor Unite, revansandu-se astfel dupa ce anul trecut americancele castigau la Mondialele de la Hyderabad (India) in sferturi, iar tricolorele incheiau pe locul 5, ratand o medalie.

In primul meci, Irina Ciobanu a fost intrecuta de Ariel Hsing cu scorul de 3-1 (11-6, 11-9, 11-13, 11-5), dar Bernadette Szocs a restabilit egalitatea, dupa ce a dispus cu 3-2 (11-4, 11-6, 8-11, 9-11, 11-5) de Erica Wu. Tina Lin a adus din nou formatia SUA in avantaj, dupa 3-0 (14-12, 11-7, 11-3) cu Bernadett Balint, insa Bernadette Szocs a mai egalat o data scorul, gratie victoriei cu 3-1 (14-12, 6-11, 16-14, 11-6) in fata americancei Ariel Hsing. Punctul succesului pentru Romania a fost adus de Irina Ciobanu, care a trecut cu 3-1 (11-8, 13-11, 8-11, 11-6) de Erica Wu.

”Bernadette a raspuns bine la presiunea meciului”, a declarat antrenorul echipei Romaniei, Petre Arnautu. ”Meciul cu Erica Wu a fost important, a pierdut seturile trei si patru, concentrarea ei a scazut, dar a reusit sa castige al cincilea set”, a adaugat Arnautu.

”Cred ca experienta ei de la Mondialele trecute a ajutat”, a precizat antrenorul cu privire la meciul dintre Bernadette Szocs si Hsing. ”A stat mereu aproape si a atacat in forta cu backhand-ul, asa cum face cand este in forma maxima”, a subliniat Arnautu.

Romania nu a avut nicio sansa in semifinala cu China, evoluand si fara Bernadette Szocs, astfel ca echipa campioana s-a impus cu 3-0, fara a pierde vreun set. Gu Yuting a dispus de Adina Diaconu cu 3-0 (11-8, 11-6, 11-5), Liu Gaoyang a invins-o pe Irina Ciobanu cu 3-0 (11-9, 11-2, 11-5), iar Wang Manyu a trecut de Bernadett Balint cu 3-0 (11-5, 11-4, 11-4).

In cealalta semifinala se infrunta Hong Kong si Japonia.