Publicat: 23 ianuarie 2014

AC Milan, eliminata din Cupa Italiei

s560x316_seedorf_antrenorAC Milan continuă seria rezultatelor negative şi după instalarea în funcţia de antrenor a olandezului Clarence Seedorf, gruparea ‘rossonera’ fiind învinsă pe teren propriu, cu 2-1, de Udinese, într-o partidă din sferturile de finală ale Cupei Italiei la fotbal, disputată miercuri seara.

Milan a deschis rapid scorul în partida de pe San Siro, prin atacantul Mario Balotelli (min.6), însă oaspeţii au egalat în urma unui penalty transformat de columbianul Luis Muriel (min.41). Udinese a dominat apoi repriza secundă, înscriind golul victoriei şi al calificării prin uruguayanul Nico Lopez (min.77), introdus în joc cu doar două minute înainte de această reuşită.

În semifinalele Cupei Italiei, Udinese va întâlni câştigătoarea confruntării dintre Fiorentina şi Siena (D2), programată joi. În cealaltă confruntare din penultimul act, AS Roma, care a dispus marţi de Juventus cu 1-0 (gol Gervinho, min.79), va avea ca adversară învingătoarea partidei dintre Napoli şi Lazio Roma, programată pe 29 ianuarie.